Medya

Şok Market’in çalışanlarına yaptığı ‘Şok’ etti!

Şok marketin koronavirüs tedbirleri kapsamında başlattığı evlere servis uygulamasının altındaki gerçek öğrenenleri şoke etti. Sosyal medyadaki tepkiler üzerine Şok Marketleri'nden bir açıklama geldi.

Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesi devam ediyor. Birçok kurum ve kuruluş evlere servis için yenilikçi adımlar atarken bunlardan bir tanesi de Şok Marketleri oldu. Akıllı telefonlar ve internet aracılığıyla verilen siparişler özenle evlere kadar teslim edildi ancak bu teslimatın arkasında yatan gerçek öğrenenleri şoke etti.

Dev market zincirleri, sanal market uygulamasıyla aldığı siparişleri kuryeler aracılığıyla evlere servis ediyor. Türkiye genelinde binlerce mağazası bulunan Şok marketleri ise bu iş için özel olarak görevlendirilen motorize elemanları değil, market çalışanlarını evlere gönderiyor. Şok market şubelerinde çalışan elemanlar, bir yandan da gelen yüzlerce siparişi evlere dağıtmakla uğraşıyorlar. İddialara göre bu elemanların kullanımına bir araç da tahsis edilmiş değil.

SOSYAL MEDYADA #ŞokMarketBoykot KAMPANYASI

İşte bu durum bugün sosyal medyanın gündemine oturdu. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tepkilerini Twitter’a taşıyıp #ŞokMarketBoykot etiketiyle mesajlar gönderdi. Paylaşımlar üzerine kampanya kısa sürede Türkiye gündemine oturdu.

Sosyal medyadaki tepkilerden bazıları şöyle:

Sabahtan akşama kadar bok kadar parayla çalıştırıp birde ağır poşetlerle evlere servis yaptırmak mı ? Bu kadar vicdansız nasıl olunabilir ? Aklım almıyor gerçekten .. #SokMarketBoykot

Tarafsız degilim ben her zaman işçinin emekçinin ezilenin yanındayım #SokMarketBoykot

Hiç gitmedim ama okuyunca adı gibi ŞOK etti. İnsanı insan yerine koymayanı bizde market yerine koymayız #SokMarketBoykot

Bize virüs var çıkmayalım evden ama onlar yürüyerek sipariş götürebilir öyle mi? Hangi vicdanın eseriyse bu, lütfen ona ortak olmayın. #SokMarketBoykot

ŞOK MARKET’TEN AÇIKLAMA GELDİ

Sosyal medyada başlayan boykot hareketinin internet sitelerinde de haber olmasının ardından Şok Marketleri bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada, çalışanların uygulama aracılığıyla gelen siparişleri taşıdığı kabul edilirken, şubelere en fazla 500 metre uzaklıktaki adreslere, hafif yüklerin servis edildiği belirtildi.

Şok ayrıca önümüzdeki günlerde bu operasyonu için yeni işe alımlar gerçekleştireceğini duyurdu.

Şok’tan yapılan açıklama şöyle:

Basında ve sosyal medyada çıkan art niyetli haberler ve online market servis uygulamamız Cepte Şok ile ilgili tarafımıza ulaşan değerlendirmeler üzerine sizleri bilgilendirme gereği duyuyoruz.

Cepte Şok uygulamamızı, sosyal mesafenin ve evde kalmanın büyük önem taşıdığı bu zorlu günlerde özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımızı hedefleyerek ücretsiz adrese teslim özelliğiyle hızlıca hayata geçirdik. Mağazalarımızın yakınındaki mahalle ve komşularımıza yardım etmek amacıyla bu hizmeti başlattık. Hiçbir mağazamız, bulunduğu konuma 500 metreden uzak bir yere servis yapmıyor. Çalışanlarımız en yakın mesafedeki ve hafif yükleri yürüyerek müşterilere ulaştırırlarken, daha uzak veya yüklü siparişler ise bölge yöneticilerinin araçlarıyla müşterilere teslim ediliyor. Bu yeni uygulamamızda müşteri ihtiyaçlarını ve yorumlarını göz önünde bulundurarak iyileştirmelerimizi yapıyoruz. Bu uygulama, içinde bulunduğumuz şartlar göz önünde tutularak kısa sürede hazırlandı. Amacımız, kazanç sağlamaktan ziyade bu zor dönemde toplumumuza hizmet etmektir.

Cepte Şok uygulamamız için işe alımlarımız başlamıştır. Bu kapsamda bir hafta içinde 350 kişiyi işe aldık ve istihdam yaratmaya devam ediyoruz. Hem adrese teslimat hizmeti kapsamında hem de açmayı planladığımız yeni mağazalarla birlikte 2020 yılında toplam 5.000 kişiyi daha istihdam edeceğiz. Toplum olarak içinde bulunduğumuz bu zor dönemde bu hizmeti başlatmanın bizim için anlamı büyük.

İçinde bulunduğumuz bu zorlu günlerde; bir yandan toplum sağlığını koruma hedefiyle önlemler alırken, bir yandan da kesintisiz hizmet verme misyonumuzu daha da ileriye taşımak adına adımlar atıyoruz. Bu süreçte en büyük gücümüz çalışanlarımız. Onların sağlığı ve huzuru için üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye devam edeceğiz.

Etiketler

Altan Mehmetoğlu

Altan Mehmetoğlu, 2008 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Çeşitli gazetelerin internet sitelerinde görev alan Mehmetoğlu, 2020 yılında hab3r.net'i kurarak kendi mecrasını oluşturdu.
Başa dön tuşu
Kapalı