Gündem

Öğretmenlere 58,5 dolarlık ‘Zoom programı’ şoku

Bazı okul müdürlerinin tehditle ders vermeye zorlayıp öğretmenlere Zoom programını kurdurttuğu, öğretmenlerin hesaplarından bu programın 58,5 dolar çekildiği öne sürülüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen eğitime EBA ile devam ederken ülke genelinde çok sayıda okul müdürünün öğretmenleri yurt dışı bağlantılı olarak görüşme yapmayı sağlayan Zoom programına yönlendirdiği iddia edildi.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Zoom programının sistemine “yönetici” sıfatıyla öğretmenler için hesaplar açıldı. Müdürlerin ‘telkin’iyle açılan bu hesaplara öğretmenlerin hesap bilgileri de verildi. Böylece öğretmenlerin hesap bilgileri bu şirketin eline geçmiş oldu.

DOLARLA PARA ALINDI!

İzmir, Yalova, Muğla gibi birçok ilin milli eğitim müdürlüğü zoom programının ücretsiz olduğunu vurguladı da, sadece bu programdan ders anlatıldığı için öğretmenlerin bazılarının hesaplarından 58.5 dolar kesildi. Uluslararası bu program dışında hiçbir teması olmadığını söyleyen öğretmenler, şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

BAKAN ‘ACİL’ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaşanan durum üzerine bu sabah 81 il milli eğitim müdürünü acil toplantıya çağırdı.

Bakanlığın, zoomla bir anlaşması olmadığı gibi bir talimatı da bulunmadığının altı çizilirken, bir anda EBA dışındaki programlara öğretmenleri zorlayan eğitim yöneticilerinin takibe alınacağı öğrenildi.

Etiketler

Altan Mehmetoğlu

Altan Mehmetoğlu, 2008 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Çeşitli gazetelerin internet sitelerinde görev alan Mehmetoğlu, 2020 yılında hab3r.net'i kurarak kendi mecrasını oluşturdu.
Başa dön tuşu
Kapalı