Ekonomi

Elektrik ve doğalgaz faturaları için ‘koronavirüs’ önlemi

Koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerini azaltmak için alınan tedbirlere bir yenisi daha ekleniyor. Elektrik ve doğalgaz faturalarında yeni dönem yakında başlayacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomide alınan tedbirlere bir yenisi daha ekleniyor. Habertürk Televizyonu’nun haberine göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun son çalışmasıyla şehiriçi dağıtım şirketi personelinin aylık düzenli fatura okuması yerine son 2 yıllık ortalama tüketim değerleri alınacak.

Örneğin, abonenin nisan ayı gaz ve elektrik tüketimi nasıl hesaplanacak? Geçmiş, 2 yıllık dönemdeki nisan tüketimlerine bakılacak. Bu veriler çerçevesinde fatura oluşturulacak. Salgın önlemlerinin kaldırılmasının ardından gerçek tüketimler ölçülecek. Abonenin gerçek tüketimi, faturalanan tutarın altındaysa iade işlemi söz konusu olacak. Tersi durumda ek ödeme talebinde bulunulacak.

Etiketler

Altan Mehmetoğlu

Altan Mehmetoğlu, 2008 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Çeşitli gazetelerin internet sitelerinde görev alan Mehmetoğlu, 2020 yılında hab3r.net'i kurarak kendi mecrasını oluşturdu.
Başa dön tuşu
Kapalı