Ekonomi

Bankalar neden kredi vermiyor? İşte sebepleri

Bankalar, kuruluş amaçları itibariyle kâr amacı güden ticari kurumlardır. Bankaların en fazla para kazandıkları kalemlerinden biri müşterilerine verdikleri kredilerdir. Bankalar, verdikleri krediden faiz geliri, dosya masrafı, sigorta masrafı ve kredi ile birlikte verilen kredi kartından harcama yapılması halinde kredi kartı kazancı ile birden fazla gelir kaynağına sahiptir.

Bankalar, işte tüm bu sebeplerden ötürü müşterilerine kredi kullandırtma konusunda oldukça isteklidir. Bazı durumlar hariç! Bankalar bazı müşterilerine kredi vermez.

Peki, bankalar neden kredi vermez?

Bankalar için kredi başvurusu yapan müşterilerde aranan en önemli özellik “kredi notu” diyebiliriz. Bankalar, kredi başvurusunda bulunan müşterisine kredi vermiyor ise söz konusu müşterinin adının “kara liste” denilen listede olması olabilir. Adı kara listede bulunan banka müşterilerinin, borçlarını kapatıp bu listeden yasal çıkış süresini beklemesi gerekmektedir.

Kredi notu nedir?

Bankaların kredi vermeme sebepleri arasında müşterinin kredi notunun düşük olması da bulunuyor. Banka borcunu düzenli ödemeyen ya da geliri düşük olan müşterilerin kredi notu düşük olarak işaretlenip bankalardan kredi alması zorlaştırılıyor. Bu noktada bir yerin altını çizmekte fayda var. Kredi notu düşük olan bir kişi kredi başvurusunda bulunup ret cevabı alırsa kredi notu daha da düşecektir.

Etiketler

Altan Mehmetoğlu

Altan Mehmetoğlu, 2008 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Çeşitli gazetelerin internet sitelerinde görev alan Mehmetoğlu, 2020 yılında hab3r.net'i kurarak kendi mecrasını oluşturdu.
Başa dön tuşu
Kapalı